Postup při poskytování první pomoci

Udělejte si přehled o situaci a zraněných. Dbejte na svoji vlastní bezpečnost. Při ošetřování zraněných používejte ochranné gumové rukavice.

Volejte záchrannou službu na číslo 155, sdělte místo nehody, počet postižených a rozsah jejich poranění.

Pokud zraněný nereaguje, je nutné zprůchodnit dýchací cesty záklonem hlavy zraněného.

Pohledem, poslechem a pohmatem zjistěte, zda zraněný dýchá. Pokud nedýchá normálně nebo lape po dechu, je nutné zahájit neodkladnou resuscitaci.

  • Pokud nedýchá, zahajte resuscitaci. Proveďte 30× stlačení hrudníku v oblasti hrudní kosti približně na spojnici bradavek o hloubce 1/3 průměru hrudníku (5–6 cm u dospělé osoby) a frekvenci 100 stlačení za minutu.

  • Dejte 2× umělé dýchání z úst do úst. Není-li umělé dýchání možné, provádějte pouze nepřerušovanou nepřímou srdeční masáž.

  • V resuscitaci pokračujte do obnovení dýchání nebo do předání postiženého odborné pomoci.

Není-li možné ošetřit zraněného ve vozidle nebo hrozí-li jakékoliv jiné nebezpečí, proveďte co nejšetrnější vyproštění zraněné osoby z vozidla.

K ošetření zvolte bezpečné místo. Pokud pacient nereaguje, ale dostatečně dýchá, uložte jej do Rautekovy zotavovací polohy. Zabalením zraněného do izotermické fólie zajistěte tepelný komfort.

V případě masivního krvácení zraněného posaďte/položte, krvácející končetinu zvedněte nad úroveň srdce, omezte krvácení tlakem přímo v ráně a vytvořte tlakový obvaz. Jako tlakovou vrstvu využijte další smotaný obvaz. Je-li tlakový obvaz neúčinný, proveďte na paži/ stehně zaškrcení končetiny nad ránou vždy směrem k srdci pomocí gumového zaškrcovadla.

Zlomeniny nenapravujte, v případě otevřené rány překryjte a omezte hybnost.

Autolékárnička HARTMANN má exspiraci 5 let od data kompletace
Vše schváleno
Obsah odpovídá
aktuální vyhlášce.
Rychlá doprava
Buď poštou nebo
osobním odběrem.
800 100 150
Infolinka zdarma
Všední dny 8–16 hod
Napsali o nás
Máte zmatek ve vyhláškách?
Zadejte e-mail – a všechny změny se dozvíte první.
Jako bonus vám již dnes pošleme Příručku první pomoci ZDARMA:
5 kroků k záchraně života při autonehodě.
Souhlasím, aby společnost HARTMANN - RICO a.s. zpracovávala moje osobní údaje v rozsahu uvedeném v tomto formuláři za účelem zaslání e-booku zdarma a zasílání nabídek produktů a služeb správce na míru.
Další informace ke zpracování, včetně možnosti odvolání souhlasu, naleznete zde.
+
ZDARMA
e-book
[curl] 60: The certificate issuer's certificate has expired. Check your system date and time. [url] https://api.heureka.cz/cart/validate/1/shop/status